Friday, January 17, 2025

Rodzaje znaków towarowych

Jaki znak towarowy wybrać - słowny czy słowno-graficzny

Znak towarowy jest oznaczeniem o charakterze odróżniającym, które umożliwia identyfikację towarów i usług jako pochodzących od konkretnego przedsiębiorcy i odróżnia je od tych, należących do jego konkurentów. Może to być słowo, obraz, symbol lub kształt, element graficzny, slogan, kolor a nawet dźwięk. Poniżej przedstawiamy zestawienie definicji i sposobów przedstawienia niektórych rodzajów znaku towarowego.

Poznaj naszą ofertę:

Rodzaje znaków towarowy:

  • Znak słowny to litery, cyfry, wyrazów jako takich, bez żadnych elementów stylizacji graficznej, wystarczy ich zapisanie standardową czcionką, ponieważ chronione jest brzmienie i zapis. Jeżeli znak towarowy zawiera napisy obcojęzyczne, należy podać ich tłumaczenie na język polski. Wystarczy ich zapisanie standardową czcionką w standardowym układzie, bez elementów graficznych i kolorów. W przypadku rejestracji znaku w Urzędzie Patentowym RP, jeżeli znak towarowy zawiera napisy obcojęzyczne, należy podać ich tłumaczenie na język polski. Jeżeli z kolei w znaku użyto innego alfabetu niż łaciński bądź cyfr innych niż arabskie lub rzymskie, w podaniu należy podać ich transliterację na litery alfabetu łacińskiego i cyfry arabskie lub rzymskie.
  • Znak graficzny to znak towarowy, w którym zastosowano niestandardowe znaki, stylizację lub układ, elementów graficznych, cechę graficzną lub także kombinacja kolorów.
  • Znak słowno-graficzny składa się z elementów słownych i graficznych. Może być przedstawiony jako oznaczenie czarno-białe jak również w wybranej kolorystyce. Zastrzeżenie takiego znaku daje ochronę zarazem na słowo jak również grafikę pod warunkiem występowania tych elementów razem.
  • Znak przestrzenny to znak składający się z kształtów trójwymiarowych lub obejmujący takie kształty (np. opakowanie). Może stanowić nie tylko kształty, ale również ich kombinacje wraz z innymi elementami.
  • Znak pozycyjny to oznaczenie zawierające element graficzny umieszczony na produkcie. Znak pozycyjny należy przedstawić w zgłoszeniu poprzez przekazanie reprodukcji lub fotografii dokładnie ukazującej ustawienie znaku i jego rozmiar lub proporcje jego rozmiaru do rozmiaru oznaczanego towaru. Elementy niestanowiące przedmiotu wnioskowanej ochrony muszą być oznaczone za pomocą linii przerywanej lub kropkowanej. Do reprodukcji można dołączyć opis wyjaśniający sposób przymocowania znaku do towaru.
  • Znak dźwiękowy przedstawia się poprzez złożenie pliku dźwiękowego odtwarzającego dźwięk albo zapisu graficznego pozwalającego na jego odtworzenie (nuty, litery obrazujące dźwięki artykułowane). Reprezentacja znaku w postaci zapisu nutowego powinna więc zawierać wszystkie elementy niezbędne do interpretacji melodii, tj. tonację, tempo, tekst (jeżeli występuje) itd.
  • Znak kolorystyczny (kolor) to znak, który składa się wyłącznie z jednego koloru lub kombinacji kolorów bez konturów. W przypadku znaków towarowych stanowiących kolor istotne znaczenie mają wymogi ich określenia. Przedstawienie graficzne znaku musi mieć charakter dokładny i trwały. Reprezentacja dwóch lub więcej kolorów, określonych w sposób abstrakcyjny i bez konturów, powinna być opatrzona dokładnymi dyspozycjami dotyczącymi określonego z góry i stałego sposobu połączenia danych kolorów. Samo tylko zestawienie dwóch lub więcej kolorów, bez nadania im formy lub konturów, lub samo tylko wymienienie dwóch lub więcej kolorów „we wszystkich możliwych do wyobrażenia formach” nie spełnia przesłanek dokładności i trwałości.
  • Znak towarowy stanowiący deseń to znak, który składa się wyłącznie z zestawu regularnie powtarzających się elementów. Znak taki należy przedstawić w zgłoszeniu poprzez złożenie reprodukcji (reprezentacji) ukazującej powtarzający się układ elementów (do reprodukcji można dołączyć opis wyjaśniający sposób, w jaki elementy znaku regularnie się powtarzają)
  • Znak ruchomy to znak, który składa się z określonego ruchu lub zmiany ustawienia elementów znaku lub który przechodzi w taki ruch lub taką zmianę ustawienia. Określenie „składa się z” oznacza, że oprócz samego ruchu, znak może również zawierać słowa, elementy graficzne, animowane postaci. Należy przedstawić poprzez przekazanie pliku wideo lub za pomocą serii następujących po sobie nieruchomych obrazów, ukazującej ruch lub zmianę układu. W przypadku wykorzystania nieruchomych obrazów mogą one być ponumerowane lub opatrzone opisem wyjaśniającym ich kolejność.
  • Znak multimedialny to znak składający się z kombinacji obrazu i dźwięku lub przechodzący w taką kombinację obrazu i dźwięku. Określenie „składa się z” oznacza, że poza obrazem i dźwiękiem, znak może również zawierać słowa, elementy graficzne itp. Znak multimedialny należy przedstawić poprzez przekazanie pliku audiowizualnego zawierającego kombinację obrazu i dźwięku (reprezentacja znaku).
  • Znak holograficzny to znak składający się z elementów o charakterze holograficznym. Znak holograficzny należy przedstawić poprzez przekazanie pliku wideo bądź przedstawienia graficznego lub fotograficznego zawierającego ujęcia niezbędne do właściwego ukazania całego efektu holograficznego (reprezentacja znaku).
  • Znak inny należy przedstawić w odpowiedniej formie przy użyciu powszechnie dostępnej technologii, o ile może być on odtworzony w rejestrze w sposób wyraźny, precyzyjny, odrębny, łatwo dostępny, zrozumiały, trwały i obiektywny celem umożliwienia właściwym organom i społeczeństwu jasnego i precyzyjnego określenia przedmiotu ochrony udzielonej właścicielowi znaku. Do przedstawienia można dołączyć opis.
Natalia Smolińska

Keep abreast of changes in the law

Subscribe to our newsletter

Thank you!
Registration was successful.
Oops... your mail can't be sent!