February 20, 2025

Nowe obowiązki ESG od 2025 roku – które firmy muszą się przygotować?

No items found.

Zgodnie z dyrektywą CSRD, od 2025 roku obowiązek raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju (ESG) obejmie kolejne podmioty. Dotyczy to dużych jednostek, niezależnie od tego, czy są notowane na giełdzie, oraz jednostek dominujących dużych grup kapitałowych. Za "dużą jednostkę" uznaje się podmiot, który w roku obrotowym objętym raportem oraz w roku poprzednim spełnił co najmniej dwa z trzech kryteriów:

  • suma bilansowa przekroczyła 110 mln zł;
  • przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów przekroczyły 220 mln zł;
  • zatrudnienie wynosiło ponad 250 osób (średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty).

Nowe przepisy przewidują, że sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju będzie częścią rocznego sprawozdania z działalności zarządu spółki. Oznacza to, że przedsiębiorcy powinni już teraz rozpocząć przygotowania, w tym przeprowadzić analizę podwójnej istotności, aby określić, jakie dane będą musieli zbierać od stycznia 2025 roku.

Analiza podwójnej istotności polega na identyfikacji wpływów, ryzyk i szans w obszarach środowiskowych, społeczno-pracowniczych oraz zarządczych, co pozwala na określenie istotnych obszarów do raportowania. Rzetelne przeprowadzenie tej analizy jest kluczowe, ponieważ będzie ona weryfikowana przez biegłego rewidenta w ramach usługi atestacyjnej.

Przedsiębiorcy, którzy nie są pewni, czy zostaną objęci obowiązkiem sprawozdawczości ESG lub potrzebują wsparcia w przygotowaniach do procesu raportowania zrównoważonego rozwoju, powinni skonsultować się z ekspertami w tej dziedzinie.

Aleksandra Maciejewicz

Stay up to date with changes in the law

Subscribe to our newsletter

Thank you!
Registration was successful.
Oops... your mail can't be sent!