W wydanym przez nasz zespół LAWMORE ebooku o prawnych aspektach generatywnego AI znajdziecie omówionych wiele aspektów dotyczących praw autorskich w kontekście tworzenia.
Oto fragment rozdziału pt. Prawa autorskie a obiekty tworzone przy użyciu AI:💬 “W toczącej się obecnie dyskusji co do możliwości przyznania praw autorskich do wygenerowanych przy użyciu AI prac (tekstów, kodów źródłowych etc.), najczęściej podkreślany jest fakt, że zgodnie z prawem polskim (ale nie tylko, dotyczy to również prawa europejskiego i prawa amerykańskiego) utworem podlegającym ochronie prawnej może być jedynie przejaw działalności twórczej człowieka.
Zatem efekty działania sił natury, zwierząt lub właśnie maszyn, nie stanowią utworu w rozumieniu ustawy o prawie autorskim. Wobec tego output wygenerowany przy użyciu AI - co do zasady - nie powinien być chroniony prawami autorskimi.
Z kolei twórca algorytmu/programista może mieć prawa autorskie do kodu źródłowego, nie zaś do samych wytworów sztucznej inteligencji (chociaż - przy bardzo określonych i wyjątkowych okolicznościach - może tak się zdarzyć). Przy czym, będzie też tak, że prawa autorskie do algorytmu jako metody czy koncepcji matematycznej, w ogóle nie powstaną, ponieważ jak mówi prawo: ochroną objęty może być wyłącznie sposób wyrażenia; nie są objęte ochroną odkrycia, idee, procedury, metody i zasady działania oraz koncepcje matematyczne.” 💬Zapraszam do pogłębionej lektury pierwszego w Polsce ebooka o prawnych aspektach generatywnego AI, który jest dostępny dla każdego za darmo.
Sprawdź w nim na jakie pytania warto sobie odpowiedzieć zanim wykorzystasz AI w swoim biznesie.
Link do pobrania ebooka: https://lawmore.pl/ebook/