Branża Kreatywna
Aleksandra Maciejewicz
Aleksandra Maciejewicz
21 lutego 2022

YOUTUBERZE, CZY JEST SIĘ CZEGO BAĆ?

Ostatnio, jak grzyby po deszczu, pojawiają się informacje o katastrofie, która czeka osoby, które mają swój kanał na Youtube – absurdalne wymogi prawne, kolejne podatki, składanie do KRRiT corocznego sprawozdania finansowego, udogodnienia dla niepełnosprawnych itd. Czy rzeczywiście jednak jest się czego bać?

 

CZY PODLEGASZ ZGŁOSZENIU?

 

Zacznijmy od tego, że nowe obowiązki nie dotyczą wszystkich youtuberów. Po pierwsze, sprawa dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą. Pamiętajmy zaś, że prowadzenie działaności gospodarczej jest zdefiniowane w prawie – mianowicie musi być to działalność zorganizowana, zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły. Jeżeli więc Twoja działalność na YT ma charakter okazjonalny i akcydentalny, niezarobkowy etc., sprawa Cię w ogóle nie dotyczy.

 

Drugą kwestią jest, że z dokumentów legislacyjnych wynika, że oczywiście chodzi o osoby prowadzące działalność gospodarczą polegającą na publicznym udostępnianiu audycji, ale dostarczanie treści musi być, wobec zasadniczym przedmiotem działalności, przynoszącym bezpośrednio dochód, a nie jedynie działaniem incydentalnym czy pomocniczym, choć dokonywanym w ramach działalności gospodarczej. Wynikałoby z tego, że jeżeli żyjesz z Instagrama, a dodatkowo masz kanał na Youtube, to zamieszanie wokół KRRiT również Cię nie dotyczy.

 

CZY PONIESIESZ OPŁATĘ?

 

Nawet jeżeli jednak spełnisz ww. przesłankę (i kilka innych) to również możesz nie płacić do PISF. Zgodnie bowiem z ustawą, zwolnieni z opłaty są twórcy będący chociażby mikroprzedsiębiorcami. Kim jest mikroprzedsiębiorca? To podmiot, który zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

 

Więcej informacji znajdziesz na rządowej stronie gov.pl: KLIK

Podziel się

Artykuły

Startupy, niezależnie od ich branży, formy prawnej czy wielkości, od samego początku stają przed koniecznością

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie

Zapisz się do naszego newslettera

facebook twitter linkedin search-icon close-icon