Nowe Technologie i Branża IT
Aleksandra Maciejewicz
Aleksandra Maciejewicz
13 kwietnia 2023

Sztuczna inteligencja a prawo autorskie

Czy dzieła stworzonego za pomocą sztucznej inteligencji dotyczy prawo autorskie?

Urząd ds. Praw Autorskich USA (U.S. Copyright Office) w tym miesiącu wydał oświadczenie przedstawiające swoją politykę dotyczącą badania i rejestrowania dzieł zawierających materiały wygenerowane przy użyciu AI. Czego możemy się z niego dowiedzieć?

  1. Gdy AI otrzymuje wyłącznie prompt od człowieka i w odpowiedzi tworzy złożone utwory literackie, wizualne lub muzyczne, wówczas uznaje się, że dzieło określane jest i wykonywane przez technologię, a nie przez użytkownika.
  2. Kluczowe jest, że użytkownicy nie sprawują ostatecznej twórczej kontroli nad tym, jak takie systemy interpretują prompty i generują materiały. Zamiast tego, prompty działają bardziej jak instrukcje dla artysty na zlecenie – identyfikują, co prompter chciałby przedstawić, ale maszyna określa, w jaki sposób te instrukcje są implementowane w jej wynikach.
  3. Jednak w niektórych przypadkach, praca zawierająca materiał wygenerowany przez AI, będzie również zawierała taki wkład ludzki, który uzasadni roszczenie dotyczące praw autorskich. Na przykład człowiek może wybrać lub zaaranżować materiał wygenerowany przez sztuczną inteligencję w wystarczająco kreatywny sposób, aby „uzyskane w ten sposób dzieło – jako całość – stanowiło autorskie dzieło”. Albo artysta może zmodyfikować materiał pierwotnie wygenerowany przez technologię AI w takim stopniu, że modyfikacje spełnią standardy ochrony praw autorskich.
  4. W takich przypadkach prawo autorskie chroni jedynie te aspekty pracy, które są autorstwa człowieka, które są „niezależne” i „nie wpływają” na status praw autorskich samego materiału wygenerowanego przez sztuczną inteligencję.
  5. Autorzy od dawna używają różnych narzędzi do tworzenia swoich dzieł. Na przykład artysta wizualny, który używa programu Adobe Photoshop do edycji obrazu, pozostaje autorem zmodyfikowanego obrazu, a artysta muzyczny może podczas tworzenia nagrania dźwiękowego używać specjalnych efektów. W każdym przypadku liczy się zakres, w jakim człowiek miał twórczą kontrolę nad ekspresją dzieła i faktycznie ukształtował tradycyjne elementy autorstwa.

Z pełną wersją oświadczenia można zapoznać się tutaj.

Podziel się

Artykuły

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie

Zapisz się do naszego newslettera

facebook twitter linkedin search-icon close-icon