Branża Kreatywna
Zuzanna Paduch
Zuzanna Paduch
14 października 2022

Sprzedaż konta na Instagramie

Instagram jest platformą skupiającą około miliarda użytkowników z całego świata. Blisko pięćset milionów z nich, korzysta z tej aplikacji codziennie, a liczba ta nieustannie rośnie. Stąd nic dziwnego, że ilość reklam i ofert, które wyświetlają się po wpisaniu w wyszukiwarkę tytułu dzisiejszego artykułu, jest niezwykle duża. Chociaż regulamin Instagrama surowo zabrania użytkownikom: „buy, sell, or transfer any aspect of your account (including your username)”, konta są sprzedawane na aukcjach, w bezpośrednich wiadomościach na Instagramie, a nawet na dedykowanych rynkach internetowych na całym świecie.

 

Czy taka transakcja jest legalna?

 

Kiedy użytkownik rejestruje się na Instagramie, pierwsza klauzula w „Warunkach użytkowania” wskazuje, że właściciel konta ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszystkie działania na swoim koncie. Tym samym akceptuje również, że zgadza się nie przypisywać, licencjonować, przenosić ani sprzedawać swojego konta, nazwy użytkownika i obserwujących żadnej innej osobie. Dodatkowo – nikt, z wyjątkiem firm i osób, które mają uprawnienia do tworzenia kont na Instagramie dla swoich pracowników, nie ma uprawnień do tworzenia kont dla innych. Ponadto zasady Instagrama zabraniają także nabywania obserwujących, jak również używania botów lub aplikacji do wykonywania automatycznych operacji.

 

Warto jednak zauważyć, pomimo że sprzedaż i kupno kont staje się coraz bardziej popularnym trendem, narusza to warunki korzystania z sieci społecznościowych. Konto na Instagramie, chociaż zostało przez nas założone, w rzeczywistości należy do twórców danej platformy. W związku z tym jakakolwiek sprzedaż, kupno czy korzystanie z loginów w celu komercyjnym jest zakazane.

 

Należy podkreślić, że konto, które zostało wystawione na sprzedaż, może zostać zablokowane i potencjalnie za akt sprzedaży konta może grozić kara lub zawieszenie, jeżeli Instagram dotrze do sprzedawcy. Zatem w momencie, gdy rejestrujesz się na Instagramie, owszem – zgadzasz się nie sprzedawać swojego konta, a przeciwne zachowanie spowoduje ww. naruszenie warunków korzystania z usługi, lecz nie będzie to podlegać formie naruszenia prawa.

 

Dlaczego niektórzy decydują się na zakup konta?

  • Wielu internetowych twórców pragnie wykorzystać rozbudowane konta do reklamowania produktów i usług, jednocześnie chcąc zaoszczędzić swój czas. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się produkty, których recenzja znajdzie się na koncie popularnego influencera, nie zaś osoby, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z Instagramem.
  • Niektórzy decydują się kupić konta na Instagramie wyłącznie w celu ich sprzedaży. Posiadając odpowiednią wiedzę o cenach w danej branży oraz konto, którego większość aktywnych użytkowników interesuje się daną tematyką, można w szybki i łatwy sposób zarobić.
  • Natomiast pozostali, np. agencje, wykorzystują profile na Instagramie do rozpowszechniania własnych informacji, uzyskiwania danych, przeprowadzania badań lub poszerzania grupy odbiorców.

 

Podziel się

Artykuły

W majowym wydaniu naszego newslettera, poruszone zostały następujące tematy: Zmiany w prawie i interpretacje: Ulga

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie

Zapisz się do naszego newslettera

facebook twitter linkedin search-icon close-icon