News
Zuzanna Paduch
Zuzanna Paduch
26 października 2022

RAPORT PFR DOTYCZĄCY TRANSAKCJI NA POLSKIM RYNKU VC W Q3 2022

Dzięki współpracy PFR Ventures i Inovo Venture Partners został opracowany kwartalny raport, który podsumowuje transakcje na polskim rynku VC (venture capital) w Q3 2022. Nasza kancelaria miała przyjemność uczestniczyć w tworzeniu sekcji prawnej tego raportu.

Z danych wynika, że od czerwca do września 2022 przeprowadzono 127 transakcji, w które zaangażowane były 83 fundusze. Dostarczyły one do innowacyjnych polskich spółek 513 milionów złotych. To łączna wartość kapitału, jaki lokalne i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime innowacyjne przedsiębiorstwa. Od początku tego roku do polskich startupów trafiło w sumie ponad 2,5 miliarda złotych. Tym samym, do przekroczenia rekordowej wartości finansowania z 2021 roku, brakuje jeszcze 1,1 miliarda złotych.

Historycznie nasz rynek odnotowywał takie poziomy kwartalnego finansowania już pięciokrotnie. Pozwala to wierzyć, że mimo niesprzyjających warunków ekonomicznych oraz geopolitycznych, polski ekosystem utrzyma trend wzrostowy. Duże zaangażowanie sektora publicznego niewątpliwie dodatkowo stabilizuje rynek. Jednocześnie kilkuletnia perspektywa zwrotu sprawia, że być może to właśnie dziś jest najlepszy moment na inwestycje w startupy.

Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z treścią raportu: https://pfrventures.pl/aktualnosci/transakcje-na-polskim-rynku-vc-w-q3-2022.html

PFR Ventures to spółka zarządzająca funduszami funduszy, które wspólnie z inwestorami prywatnymi, aniołami biznesu i korporacjami inwestuje w fundusze venture capital oraz private equity. Celem PFR Ventures jest zasilenie tym kapitałem innowacyjnych przedsiębiorstw na różnych etapach rozwoju. PFR Ventures posiada obecnie w swoim portfelu ponad 60 funduszy, które dokonały ponad 550 inwestycji.

Inovo VC to fundusz venture capital inwestujący w najbardziej ambitnych przedsiębiorców z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Wspiera startupy na wczesnym etapie działalności, a także pomaga im budować globalne marki, jednocześnie stymulując rozwój lokalnego ekosystemu startupowego. W ciągu ostatnich 10 lat zainwestował w ponad 80 przedsiębiorców z 35 startupów, w tym m.in. w: Booksy, Infermedica, Spacelift, Tidio, czy Zowie oraz koinwestował z najlepszymi globalnymi funduszami VC, np. Insight Partners, a16z, Gradient Ventures, czy Tiger Global.

Podziel się

Artykuły

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie

Zapisz się do naszego newslettera

facebook twitter linkedin search-icon close-icon