Nowe Technologie i Branża IT
Milena Balcerzak
Milena Balcerzak
23 lutego 2023

Licencja open source – czy jest bezpieczna?

komputer

Używasz w swoim projekcie licencji open source, a może dopiero zamierzasz wykorzystać – o czym powinieneś/naś pamiętać?

 

Licencje open source są powszechnie wykorzystywane, to fakt. Ale jak często zastanawiamy się nad wyborem konkretnej licencji i co powinniśmy wziąć pod uwagę przy jej wyborze?

  • Utwory zależne – jeżeli naszą intencją jest np. modyfikowanie utworu udostępnionego na licencji open source, a następnie publikowanie tak zmienionej „wersji” i dalsze jej wykorzystywanie, należy zweryfikować czy wybrana przez nas licencja w ogóle pozwala na taki zakres uprawnień; dodatkowo należy pamiętać, że tak stworzone utwory zależne, w wielu przypadkach będzie trzeba udostępnić na tych samych zasadach, a więc należy zweryfikować, na ile nie zablokuje to nam dalszych działań związanych z projektem.
  • Wykorzystywanie komercyjne – nie każda licencja zezwala na wykorzystywanie przez nas utworu udostępnionego na licencji open source w celach komercyjnych, czyli zarobkowych, a jednak często klienci właśnie w tym celu planują korzystanie z tego rodzaju utworów.
  • Przeniesienie praw autorskich do utworu, którego częścią są także utwory na licencji open source – w takiej sytuacji pamiętaj, żeby wskazać w umowie, że w tym zakresie nie przenosisz praw, a udzielasz co najwyżej licencji na warunkach w niej opisanych (w zależności od wybranego rodzaju); to podstawowa zasada – nie możesz przenieść więcej praw niż sam posiadasz!
  • Projekt wykorzystujący kilka licencji open source – w takim wypadku należy w pierwszej kolejności zweryfikować, na ile wybrane licencje są ze sobą kompatybilne, jakie są pomiędzy nimi zależności etc. Pomocny tutaj może być udostępniony wykres na jednej ze stron licencji: https://www.gnu.org/licenses/quick-guide-gplv3.html

 

Dodatkowo, na oficjalnych stronach takich licencji są często zamieszczane praktyczne wskazówki, najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na nie, jak również możliwość bezpośredniego kontaktu. Warto korzystać z tego rodzaju pomocy lub z pomocy prawnika specjalizującego się w takich zagadnieniach.

 

 

 

 

Podziel się

Artykuły

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie

Zapisz się do naszego newslettera

facebook twitter linkedin search-icon close-icon