E-commerce
Bartłomiej Serafinowicz
Bartłomiej Serafinowicz
9 maja 2023

Jak informować o obniżkach – z perspektywy prawa

Sposób informowania o cenach promocyjnych – od czasu nowelizacji ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług wzbudza wiele wątpliwości. Sprawa jest też istotna, bo dotyczy też praw konsumentów.

Może wynikać to z tego, że kwestię te regulują tylko 3 ogólnikowe przepisy rangi ustawowej (art. 2-4 ww. ustawy), zaś rozporządzenie ministra rozwoju i technologii w sprawie uwidaczniania cen towarów i usług nie precyzuje jak w praktyce powinny być skonstruowane odpowiednie informacje.

Prezes UOKiK uznał, ze należy te wątpliwości wyjaśnić. W związku z tym wydał on wyjaśnienia, zawarte na aż, uwaga, 76 stronach. Jakie są jednak najważniejsze wnioski ze stanowiska wyrażonego przez urząd:
💡 przepisy powinny być stosowane również przez porównywarki cenowe lub marketplace’y, o ile udostępniają one funkcjonalności umożliwiające informowanie o cenach promocyjnych;
💡 nowe przepisy dotyczą tylko sytuacji, w której sprzedawca informuje o „obniżce”, „promocji”, „przecenie”, „rabacie” etc. Brak odpowiedniego komunikatu skutkować będzie niestosowaniem analizowanych przepisów;
💡 przepisy należy stosować w przypadku obniżek wynikających np. z kodów promocyjnych lub uczestnictwa w programach lojalnościowych;
💡 jeśli wysokość obniżki jest określana również procentowo powinna się ona odnosić nie tylko do ceny regularnej, lecz również najniższej ceny w okresie ostatnich 30 dni;
💡 należy posługiwać się jasnymi komunikatami – np. wprost wskazywać, że dana cena to „najniższa cena z 30 dni przed obniżką”.

Oczywiście należy też pamiętać o tym co wprost wynika z przepisów – jeśli informujemy o obniżce cen, musimy wskazać jaka była najniższa cena danego produktu lub usługi w ostatnich 30 dniach przed obniżką. Jeśli zaś taki produkt jest oferowany w okresie krótszym niż 30 dni, wówczas należy wskazać najniższą jego cenę od momentu wprowadzenia do oferty.

Ponadto w przypadku produktów o krótkim terminie przydatności lub ulegających szybkiemu zepsuciu, w przypadku obniżek zasady są inne – uwidacznia się informację o cenie sprzed pierwszego zastosowania obniżki.

Podziel się

Artykuły

W majowym wydaniu naszego newslettera, poruszone zostały następujące tematy: Zmiany w prawie i interpretacje: Ulga

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie

Zapisz się do naszego newslettera

facebook twitter linkedin search-icon close-icon