E-commerce
Aleksandra Maciejewicz
Aleksandra Maciejewicz
7 lipca 2022

Dyrektywa Omnibus i co dalej?

W sejmie trwają prace nad implementacją dyrektyw „Omnibus” (przy czym pamiętać należy, że unijne dyrektywy weszły w życie 28 maja 2022 roku, a więc już upłynął termin na ich implementację) – nowe przepisy mają na celu lepszą ochronę konsumentów.

 

Do pobrania – mała ściągawka

 

Dla ułatwienia i w wyniku nawracających pytań, stworzyliśmy tabelę – ściągawkę, która szczegółowo opisuje zmiany wprowadzane przez nowe przepisy oraz nowe obowiązki leżące po stronie przedsiębiorców. Zapraszamy do pobrania – jest dostępna tutaj: Zmiany w e-commerce 2022.

 

W skrócie

 

Wiąże się to z nałożeniem szeregu nowych obowiązków dla platform cyfrowych, które swoją ofertę kierują do konsumentów. Najważniejsze z nich to:

  • obowiązek wskazywania parametrów, na podstawie których dochodzi do plasowania produktów na platformie;
  • konieczność oznaczania najniższej ceny towaru lub usługi w okresie 30 dni przed dokonaniem obniżki cen (ma to na celu zablokowanie możliwości sztucznego zawyżania cen bezpośrednio przed wprowadzeniem promocji na dane produkty);
  • informowanie, w jaki sposób przedsiębiorca zapewnia, aby publikowane opinie pochodziły od konsumentów, którzy rzeczywiście używali danego produktu lub go kupili.
  • obowiązek informowania czy sprzedawca działa jako przedsiębiorca, czy jako osoba prywatna.

Ponadto nowe przepisy będą odnosić się do szeregu innych zagadnień, takich jak oferowanie usług cyfrowych w zamian za podanie danych osobowych przez konsumenta, czy też ograniczenie możliwości oferowania produktów różnej jakości na poszczególnych rynkach krajów członkowskich.

Do polskiego porządku prawnego wprowadzone zostaną również definicje „treści cyfrowej” oraz „usług cyfrowych”, a ponadto określone zostanie, jak należy rozumieć ich zgodność z umową.

 

 

Podziel się

Artykuły

Startupy, niezależnie od ich branży, formy prawnej czy wielkości, od samego początku stają przed koniecznością

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie

Zapisz się do naszego newslettera

facebook twitter linkedin search-icon close-icon