W dniach między 22 a 30 marca odbywał się Cracow Fashion Week. Formuła krakowskiego Fashion Weeku jest nieco inna niż podobnych imprez tego typu na świecie. CFW ma na celu ułatwienie startu zawodowego młodym projektantom, umożliwienie im kontaktu z inspirującymi osobistościami z Polski i z zagranicy, integrację młodzieży związanej z modą z różnych krajów oraz ukazanie wielowymiarowych związków mody ze sztuką.
lawmore miało swój udział w jednym z paneli Cracow Fashion Week, mianowicie w Konferencji dla projektantów mody pt. “Co dalej, czyli jak wypromować własną markę. W ramach konferencji przeprowadziłyśmy wykład ”Prawo w modzie, czyli co projektant powinien wiedzieć o prawach autorskich”. Liczba zainteresowanych przerosła nasze najśmielsze oczekiwania- na sali doliczyłyśmy się ponad 100 osób! Jak zwykle, starałyśmy się dwutorowo omawiać wybrane zagadnienia tzn. najpierw przybliżenie przepisów ustawowych i teoria, później ich praktyczne omówienie na przykładach (dużo dawka case studies). Jesteśmy przekonane, iż dla projektantów (którzy nie studiują przecież prawa), to case study pozwalają na łatwe przyswojenie i pełne zrozumienie niektórych tematów. Podczas wykładu omówiłyśmy wątki prawne poruszone w takich sprawach jak: czerwona podeszwa Louboutina (w przedmiocie znaków towarowych), wzór spodni Madox (w temacie ochrony wzoru przemysłowego), Łukasz Jemioł i jego umowa licencyjna z Warner Bross (omówienie regulacji prawnych dot. obrotu prawami własności intelektualnej) czy logo parody w kontekście Briana Lichtenberga. Jak widać, poruszyłyśmy wiele wątków spoza zakresu prawa autorskiego, jednak chciałyśmy zwrócić uwagę projektantów na złożoność problematyki prawnej dotykającej ich twórczości.
W trakcie prezentacji padło wiele pytań, co bardzo nas ucieszyło – świadczyło to nie tylko o tym, że zgromadzone osoby były zainteresowane tematem, ale również o tym, że uważnie nas słuchały.
fot. Katarzyna Rapacz